WSPIERANIE ROZWOJU STOPY I CHODU U DZIECI
Prowadzący:
Anna Cichocka – Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku fizjoterapia, od 14 lat pracująca jako ortotyk. Odpowiedzialna za powstanie i rozwój gdyńskiej filii firmy Vigo-Ortho.
Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi w zakresie doboru oraz dopasowania indywidualnego zaopatrzenia ortotycznego. Szkoliła wielu fizjoterapeutów w zakresie kompleksowego spojrzenia na ortezy, zarówno w obrębie firmy, jak też we współpracujących ośrodkach terapii.
Szczególnie ceni sobie pracę w zespole terapeutycznym i holistyczne podejście do pacjenta. Wzajemna wymiana doświadczeń pozwala na spójne połączenie funkcji, funkcjonalności, korekcji i komfortu pacjenta, co bezpośrednio przekłada się na efekty terapii.
Przez lata zgłębiała fizjologię i patomechanikę chodu, a zainteresowanie to, doprowadziło ją do uzupełnienia wiedzy i umiejętności o kompetencje podologa. Teorię z zakresu biomechaniki chodu i fizjologicznej pracy stopy, sprawdza w praktyce- wykonując ręcznie buty typu barefoot.
Prywatnie zawsze w ruchu – jako mama dwójki wspaniałych dzieci oraz fanka wspinaczki sportowej i jazdy na rowerze.
Beata Wasicka (INSTRUKTOR Koncepcji NDT BOBATH)-mgr fizjoterapii, absolwentka kierunku fizjoterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Wykładowca akademicki, koordynator i założyciel Centrum Dziecka-Wczesna Interwencja Pediatryczna. Swoja karierę zawodową rozpoczynała w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku, gdzie pracowała 12 lat. Od początku swojej pracy podążała w kierunku koncepcji NDT Bobath.
Pierwszy swój kurs NDT Bobath ukończyła w 2008/2009 i w kolejnych latach pogłębiała swoją wiedzę i praktykę zgodnie z koncepcją Bobath i doszkalała się na licznych kursach i szkoleniach z tematyki rehabilitacji dzieci. Uczestniczyła w wielu szkoleniach zakresu terapii neurorozwojowej i wczesnej diagnostyki zaburzeń rozwoju m in.:General Movements Assessment- metoda Prechtla, TIMP (Test of Infant Motor Performance) i innych oraz prowadziła wiele kursów doszkalających z tematyki fizjoterapii pediatrycznej. W 2019 roku ukończyła kurs NDT Bobath Basic po którym otrzymała uprawnienia nauczyciela koncepcji NDT Bobath
Celem szkolenia jest przygotowanie słuchacza do holistycznego podejścia do rozwoju stopy i chodu u dzieci oraz dostarczenie wiedzy na temat zaopatrzenia ortotycznego kiedy zachodzi taka potrzeba. Podpowiemy też, co można zrobić w sytuacjach, gdy dziecko wymaga wsparcia, ale nie ortezami
Skupimy się na analizie rozwoju dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem stopy i przygotowaniu jej do funkcji chodu.
Warsztat przeznaczony jest dla: fizjoterapeutów, ortotoyków i lekarzy pracujących z dziećmi, oraz wszystkich którzy fascynują się tematem chodu i wspierania go różnymi strategiami ortotycznymi.
Termin kursu: Termin zostanie ustalony po zebraniu się grupy.
Miejsce kursu: Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego WYSPA , ul. Budowlanych 23, 80-298 Gdańsk
(siedziba firmy Olicon Sp. z o.o.) Wyznacz trasę
Cena szkolenia: 1600 zł (w tym 600 złotych opłata kwalifikacyjna płatna 7 dni od potwierdzenia zgłoszenia)*
Pozostała kwota 1000 zł płatna do 30 dni przed rozpoczęciem kursu.
Wpłaty należy dokonać na rachunek:
97 1240 1268 1111 0011 0698 3923 Bank Pekao S.A.
II O. w Gdańsku, ul. Garncarska 23, 80-893 Gdańsk
Nazwa odbiorcy :
Olicon Sp. z o.o. ul. Budowlanych 23, 80-298 Gdańsk
Tytuł wpłaty:
opłata kwalifikacyjna za kurs: ………………………………………………oraz Imię i Nazwisko.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o udziale w szkoleniu decydować będzie kolejność wpłat!
Brak wpłaty w wyznaczonym terminie spowoduje wykreślenie z listy uczestników.
* W przypadku rezygnacji z kursu opłata kwalifikacyjna nie podlega zwrotowi.
Zapisy: Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: akademia@olicon.com.pl tel: 58 761 01 00 lub 601 335 322
Tematyka szkolenia:
Chód przedstawimy zarówno pod kątem normy, jak i w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD). Omówimy także biomechanikę, uwzględniając wzajemne oddziaływanie sił na struktury anatomiczne oraz ich wpływ na funkcjonowanie układu mięśniowo-szkieletowego.
Trudne zagadnienia wyjaśnimy w prosty i przystępny sposób tak, aby słuchacz potrafił przełożyć m.in. zależności dźwigniowe na codzienne sytuacje w swoim gabinecie.
Dużo uwagi poświęcimy zaopatrzeniu kończyn dolnych u pacjentów z MPD oraz przedstawimy rozwiązania wspierające efektywny chód i właściwy aligment stopy, kończyn dolnych oraz całego ciała, nawet w przypadkach gdy chcemy zaopatrzyć dziecko „bez zaopatrzenia ortotycznego.
Omówimy temat fizjologii, rozwoju kontroli posturalnej z uwzględnieniem aktywności stopy.
Omówimy biomechanikę stopy, kości stępu w odniesieniu do rozwoju prawidłowego.
Poruszymy temat chodu prawidłowego, faz chodu i analizy mięśniowej.
Przedstawimy rodzaje chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zaopatrzenie otopedyczne i ortotyczne dla dzieci z MPD.
Pochylimy się nad tematem zaopatrzenia ortotycznego, doborem obuwia i ,,zaopatrzenia bez zaopatrzenia”, tak by jak najefektywniej wspomóc prawidłowy wzorzec chodu.
Serdecznie zapraszamy!