Diagnostyka metodą Prechtla- kurs zaawansowany
Prowadzący: wykładowca General Movements TrustPracuje na Uniwersytecie w Pizie.
Kurs przeznaczony jest dla: fizjoterapeutów i lekarzy (pediatrzy, neurolodzy, neonatolodzy) którzy ukończyli kurs Diagnostyki Prechtla podstawowy
Na kurs każdy z kursantów przynosi 3-5 nagrań video z własnej praktyki.
Termin kursu: termin zostanie ustalony po zebraniu się grupy.
Miejsce kursu: Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego WYSPA , ul. Budowlanych 23, 80-298 Gdańsk
(siedziba firmy Olicon Sp. z o.o.) Wyznacz trasę
Cena szkolenia: 3900 zł (w tym 600 złotych opłata kwalifikacyjna płatna 7 dni od potwierdzenia zgłoszenia)*
Pozostała kwota 3300 zł płatna do 60 dni przed rozpoczęciem kursu.
Wpłaty należy dokonać na rachunek:
97 1240 1268 1111 0011 0698 3923 Bank Pekao S.A.
II O. w Gdańsku, Ul. Garncarska 23, 80-893 Gdańsk
Nazwa odbiorcy :
Olicon Sp. z o.o. ul. Budowlanych 23, 80-298 Gdańsk
Tytuł wpłaty:
opłata kwalifikacyjna za kurs: ………………………………………………oraz Imię i Nazwisko.
Brak wpłaty w wyznaczonym terminie spowoduje wykreślenie z listy uczestników.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o udziale w szkoleniu decydować będzie kolejność wpłat!
* W przypadku rezygnacji z kursu opłata kwalifikacyjna nie podlega zwrotowi.
Zapisy: Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: akademia@olicon.com.pl
tel: 58 761 01 00 lub 601 335 322
O szkoleniu:
Ten trzydniowy kurs przeznaczony jest dla uczestników, którzy są już zaznajomieni (zaangażowani) w stosowaniu Prechtl General Movement Assessment. Uczestnictwo jest możliwe wyłącznie dla osób, które pomyślnie przeszły i zakończyły szkolenie podstawowe przeprowadzone pod auspicjami GM-Trust.
Kurs zaawansowany to dodatkowe intensywne szkolenie w zakresie prawidłowej oceny. Szkolenie to będzie dotyczyło szczegółówej oceny, właściwej terminologii i technik oraz zastosowania poszczególnych trajektorii rozwojowych. Kurs zaawansowany oferuje intensywne ćwiczenia, pokazy i wykłady dla jak najdokładniejszej oceny/możliwości przewidzenia późniejszego ciężkiego uszkodzenia neurologicznego. Szkolenie dotyczy szczegółów analizy GM, a także jej zastosowania do poszczególnych trajektorii rozwoju.
Uczestnicy kursu dla zaawansowanych proszeni są o przyniesienie własnych nagrań i studium (opisów) przypadków – do prezentacji i dyskusji.
Główne tematy szkolenia:
- szczegółowa analiza GM wcześniaków
- szczegółowa analiza GM – od urodzenia do 20 tygodnia
- zasada optymalności i ocena strategii motorycznych
- szczegółowa analiza ruchów nieprawidłowych i repertuaru ruchowego
- szczegółowe analizy i kategoryzowanie nagrań GM uczestników
- aktualizacja literatury, zwłaszcza szczegółowych analiz GM i analizy klinicznej
Kurs zaawansowany Prechtl General Movement Assessment będzie składał się z wykładów, pokazów i dyskusji na temat nagrań wideo. NA zakończenie kursu każdy uczestnik przejdzie test. W zależności od odpowiednio wysokiego wyniku dla prawidłowej oceny uczestnik otrzyma certyfikat. Kursy sa objęte programami kształcenia podyplomowego. Kurs ten spełnia standardy określone przez General Movement Trust.
Ocena globalnych wzorców ruchowych metoda Prechtla – czułe narzędzie diagnostyczne.
Badanie spontanicznej aktywności (General Movements Assessment) niemowląt w pierwszych miesiącach życia jest czułą i obiektywną metodą służącą ocenie funkcjonalnej centralnego układu nerwowego we wczesnym okresie jego rozwoju.
Profesor Heinz Prechtl, neurolog dziecięcy opracował wraz z zespołem metodę pozwalającą na ocenę jakościową globalnych wzorców motorycznych występujących u niemowląt już od 8-9 tygodnia życia płodowego i trwających do 4 miesiąca życia. Prechtl opisał charakterystyczne dla pierwszych tygodni życia prawidłowe wzorce ruchu i te, których jakość znacznie odbiegała od prawidłowej. Większość dzieci, u których w początkowym okresie życia zaobserwowano patologiczne, nieprawidłowe globalne wzorce ruchu rozwinęła później trwałe objawy neurologiczne.
Badania potwierdziły, że jakościowa ocena spontanicznej, nieprowokowanej aktywności jest bardzo czułym narzędziem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie nieprawidłowości bardzo wcześnie. Znaleziono również korelacje miedzy rodzajem nieprawidłowych wzorców ruchowych, a występowaniem mózgowego porażenia dziecięcego.
Szkolenie drugiego stopnia będzie opierało się głównie na ocenie nagrań uczestników, analizie przypadków klinicznych i prognozowania rozwoju niemowląt.