Terapia MEDEK- Dynamiczna Stymulacja Kinetyczna
Terapia MEDEK to metoda fizjoterapeutyczna mająca na celu rozwijanie dużej motoryki u niemowląt i dzieci z zaburzeniami ruchu spowodowanymi dysfunkcjami neurologicznymi.
Dla kogo jest wskazana?
- niemowlęta i dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym;
- niemowlęta i dzieci z hipotonią;
- niemowlęta i dzieci z zespołem Downa;
- niemowlęta i dzieci ze zdiagnozowanym opóźnieniem motorycznym;
- niemowlęta i dzieci z zaburzeniami pracy mózgu (małogłowie, wodogłowie).
CO TO JEST MEDEK?
- Medek czyli Dynamiczna Metoda Ruchowej Stymulacji (ang. Dynamic Method of Kinetic Stimulation) to metoda fizjoterapeutyczna mająca na celu rozwijanie dużej motoryki u niemowląt i dzieci z zaburzeniami ruchu spowodowanymi dysfunkcjami neurologicznymi.
- Metoda została opracowana w latach 70-tych przez chilijskiego fizjoterapeutę Ramona Cuevasa. Do Ameryki Północnej i Europy dotarła dzięki propagatorce metody Ester Fink – atestowanej przez Ramona Cuevasa instruktorce Medeka i właścicielce kliniki – Canadian Medek Center.
- Terapia MEDEK opiera się na działaniu przeciwko sile grawitacji, która uważana jest za główny bodziec stymulujący układ nerwowo-mięśniowy do działania. Założenia MEDEK podkreślają, że ruch oraz manipulowanie przedmiotami, wymagają kontroli posturalnej bądź zdolności odpychania się do góry, a więc w kierunku przeciwnym do kierunku działania siły ciężkości, przy jednoczesnym stabilizowaniu ciała w przestrzeni.
- Terapia MEDEK skupia się przede wszystkim na ćwiczeniu ruchów niezbędnych do siadania, stania i chodzenia. Poszczególne grupy mięśniowe są ćwiczone poprzez realizację zadań posturalnych i funkcjonalnych. Zbytnio napięte mięśnie są rozciągane w sposób dynamiczny. MEDEK nie odwołuje się do sekwencji ruchów prawidłowego rozwoju motorycznego. Zakłada natomiast, że różne umiejętności wymagają różnych strategii ruchowych.
- W odróżnieniu od innych terapii, dziecko nie musi skupiać uwagi ani koncentrować się na zadaniu, ani nawet współpracować z terapeutą. MEDEK uważa, że choć motywacja może zwiększać poprawność wykonywanych ćwiczeń, to efekt ten jest tymczasowy i nie gwarantuje trwałej zmiany.
MEDEK to forma terapii zakładająca współpracę terapeuty z rodzicami/opiekunami dziecka. Rodzic/Opiekun otrzymuje indywidualny program ćwiczeń do domu, które należy wykonywać dwa razy dziennie. Medek zakłada bowiem, że uczenie się bądź nabywanie umiejętności wymaga ich powtarzania.
Terapia skierowana do pacjentów do około 4-5 roku życia (związane z ciężarem pacjenta).