Sylwia Kowalewska
mgr fizjoterapii, terapeuta Koncpecji Integracji Sensorycznej
Z wykształcenia, zawodu i zamiłowania jestem Ortoptystką ,Optykiem Okularowym, Optometrystą, Leczeniem układu wzrokowego zajmuję się od prawie 30 lat.
Swoją karierę zawodową rozpoczęłam w 1996 roku w salonach optycznych jako optyk ,następnie awansowałam na stanowisko kierownika regionalnego sieci salonów „Optimum” w Gdańsku.
W 2014 roku uzyskałam dyplom Ortoptystki i od tego czasu zajmuję się terapią widzenia u dzieci, młodzieży oraz dorosłych oraz dobieram soczewki kontaktowe miękkie.
W tym samych roku ukończyłam również kurs w Centrum Kształcenia -Optyczno -Medycznego w Częstochowie, który zakończyłam egzaminem państwowym, uzyskując uprawnienia optometrii pierwszego stopnia.
W następnych latach poszerzałam swoją wiedzę z zakresu ortoptyki i terapii wzrokowej w zaburzeniach konwergencji, akomodacji i ruchomości gałek ocznych m.in. u ortoptystek z 30 letnim stażem w Szpitalu im. Św. Wojciecha Gdańsku, w Optimum Profesorskie Centrum Okulistyki w Gdańsku.
Nieustannie się dokształcam, tak aby moim pacjentom pomagać w jak najlepszy, możliwy sposób. Bardzo lubię współpracować z dziećmi i młodzieżą. Każdy „mały sukces „w terapii wzrokowej moich pacjentów daje mi dużo satysfakcji i radości.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego.
Systematycznie uczestniczę w wielu konferencjach, zjazdach i szkoleniach branżowych, stale podnosząc swoje kwalifikacje, aby móc jak najlepiej zadbać o wzrok zarówno dorosłych jak i małych Pacjentów.
Obecnie jestem współwłaścicielką firmy „ Zezik –med. Centrum Okulistyczno –Ortoptycznego” w Gdańsku ,gdzie prowadzę terapię widzenia .
Zajmuję się leczeniem i rehabilitacją takich problemów wzrokowych jak:
- zez zbieżny i rozbieżny
- zaburzenia widzenia
- niedowidzenie (leniwe oko/amblyopia)
- podwójne widzenie
- zezy ukryte
Diagnostyką zaburzeń ruchomości oczu ( m.in. zezie skośnym, zespołach oczno-twarzowych ), wyrównawczego ustawienia głowy (często we współpracy z fizjoterapeutą/osteopatą itp.),
doborem miękkich soczewek kontaktowych, diagnostyką zaburzeń widzenia obuocznego, np. zaburzeń akomodacji ( m.in. często określanych mianem popularnego w dzisiejszych czasach „ciągłego przyrastania wady minusowej„)
W gabinecie terapii widzenia, korzystam z metod zarówno ortoptycznych jak i optometrycznych, co daje mi duże możliwości jeśli chodzi o indywidualny dobór ćwiczeń stosowanych u danego pacjenta.
Dla jak najlepszych efektów pracy ważne jest aby terapia opierała się na zajęciach ,które prowadzę w gabinecie jak i później pracy samodzielnej w domu. Częstotliwość ćwiczeń jak i rodzaj jest dostosowywany do wieku i możliwości pacjenta podczas konsultacji w gabinecie. Bardzo ważna jest dla mnie współpraca z rodzicami/opiekunami dziecka jak ,lekarzem okulistą oraz ze wszystkim osobami które dbają op prawidłowy rozwój dziecka